przez sport do niepodlegoci turniej badmintona z okazji 100 rocznicy odzyskania przez polsk niepodlegoci 4 20181112 183940399410 listopada 2018 r. w sali Zespołu Szkół w Lipianach został rozegrany turniej badmintona pod nazwą "Przez sport do niepodległości". W ten sposób liczna grupa dzieci i osób dorosłych z Akademii Badmintona "Olimpionik" chciała uczcić tę jakże ważną rocznicę. Już na wejściu do sali można było stwierdzić, że turniej będzie miał uroczysty przebieg. Pięknie przystrojona sala w kolory biało - czerwone, banery, flagi, łańcuchy, balony, kotyliony oraz profesionalnie przygotowany kort to zasługa organizatorów Marty Polaszczyk i Krzysztofa Trojanowskiego.
Na wstępie Julia Kuczyńska i Natalia Okraszewska w krótkiej prelekcji przedstawiły jak ważny wpływ miał sport na odradzający się nasz kraj. Sport pełnił w państwie Polskim istotną funkcje, stał się "bronią" w walce z okupantem. Jego zadaniem było szerzenie idei patriotycznych, krzewienie tężyzny fizycznej, przygotowanie Polaków do walki o niepodległość. Kluby i organizacje sportowe szerzyły działalność kulturalną i oświatową będąc aktywnymi ośrodkami polskości pod zaborami. Natomiast sportowcy jak Bronisław Czech, Janusz Kusociński, Halina Konopacka inspirowali Polaków do walki o niepodległość.
W dalszej części Aneta Binkowska - wicedyrektor Zespołu Szkół w Lipianach, dokonała uroczystego otwarcia turnieju, po czym wspólnie wszyscy zebrani odśpiewali hymn narodowy. Po hymnie zebrani obejrzeli film przedstawiający zasady gry w badmintona - dyscypliny olimpijskiej od IO w Barcelonie 1992 r.  
W części własciwej rozegrano mecze w 3 kategoriach dziecięcych oraz 2 seniorskich. W swoich kategoriach dziecięcych wygrali: Karol Baj, Patrycja Ulanowska i Piotr Trojanowski. W kategorii żeńskiej wygrała Julia Kuczyńska, a w męskiej Filip Łukowski. Cały protokół z turnieju zamieszczony jest na stronie www.olimpionik.pl. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale upamiętniające 100. rocznicę niepodległości.
Miły akcent miał miejsce także na początku turnieju, wszystkie dzieci oraz osoby dorosłe otrzymały od sponsora Firmy Auto Pol-Kap przewozy osobowe pana Marka Polaszczyka wysokiej klasy koszulki z nadrukiem imiennym i logo Akademii Badmintona. To nie jest pierwsza pomoc i wsparcie, za co serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy również wszystkim uczestnikom, rodzicom i kibicom, za to, że wspólnie mogliśmy uczcić to nasze narodowe święto.