wojewadzki sukces w lipianach 64 20161219 1555247204Dzień 15 grudnia 2016 r. na stałe wpisał się na karty historii szkolnego sportu Zespołu Szkół w Lipianach.

Powody są co najmniej trzy ...

- sukces sportowy za sprawą naszych reprezentacji:

  • męskiej, która grała w składzie: Łukasz Grzebieniek (III B), Filip Łukowski (II B) i Jędrzej Rękawek (I B), wywalczyli po zaciętym boju srebrny medal oraz tytuł Wicemistrzów Województwa Zachodniopomorskiego w Badmintonie Drużynowym,
  • żeńskiej w składzie: Natalia Okraszewska II B, Julia Sielska II A oraz Julia Kuczyńska I B, które otarły się o miejsce na podium - nieznacznie przegrywając mecz o III miejsce z zawodniczkami z Gwdy Wielkiej 2 : 3, ostatecznie zajmując wysoką 4. lokatę,

- sukces organizacyjny: po 15 latach w naszej szkole zostały zorganizowane zawody o tak wysokiej randze - Finał Wojewódzki w Badmintonie Drużynowym w ramach gimnazjady (ostatni Finał Wojewódzki w Lipianach miał miejsce w roku szkolnym 2001/2002, kiedy to pod kierunkiem nauczyciela Krzysztofa Trojanowskiego nasi uczniowie zdobyli brązowy medal w województwie w IMS w mini piłce nożnej),

- po raz pierwszy w historii współzawodnictwa szkolnego w województwie zachodniopomorskim badminton od roku szkolnego 2016/2017 (jako dyscyplina sportowa, a od 1992 roku jako dyscyplina olimpijska) został włączony do kalendarza imprez sportowych w ramach IMS, gimnazjady i licealiady. 

... ale zacznijmy od początku...

W dniu 15 grudnia 2016 r. w hali rekreacyjno - sportowej w Lipianach odbył się Finał Wojewódzki w Badmintonie Drużynowym.  Do pięknej hali przy ul. Kopernika 9 zejachało się 11. reprezentacji szkół gimnazjalnych z całego województwa: Gimnazjum nr 1 Szczecinek, Gimnazjum Góralice, Gimnazjum nr 1 Stargard, Gimnazjum Gwda Wielka, Gimnazjum nr 2 Stargard, Gimnazjum Choszczno, Gimnazjum Łobez, Gimnazjum nr 4 Stargard, Gimnazjum Kozielice, Gimnazjum Barlinek oraz gospodarze Gimnazjum Lipiany. Każda reprezentacja liczyła 2 zawodników, dodatkowo można było wystawić 1 zawodnika rezerwowego.

Tuż po godz. 10.00 dokonano uroczystego otwarcia imprezy, w którym brali udział: Krzysztof Boguszewski - Burmistrz Lipian, Marcin Kuduk - Dyrektor Szkolnego Związku Sportowego, Aneta Binkowska - Wicedyrektor ZS w Lipianach oraz Krzysztof Trojanowski - jako organizator turnieju. Konferansjerem był August Kimbar, który jak zwykle w sposób profesionalny przeprowadził cały turniej.

Grano systemem mieszanym - mecze w grupach oraz system pucharowy. Mecz toczył się do trzech wygranych pojedynków. Zaczynając od dwóch gier singlowych, następnie gra deblowa i jeżeli wynik nie był rozstrzygięty kolejne gry singlowe. Każdy pojedynek grano do dwóch wygranych setów do 11 punktów. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał sędzia główny Piotr Marcinkiewicz, któremu asystowali Maksymilian Kozak i Rajmund Sulżyc. Dużą pomocą służyli uczniowie, którzy pełnili obowiązki sędziów boiskowych. Podziękowania dla Kariny Kowalskiej II LO, Jakuba Cieplińskiego II A, Jakuba Kowalczyka II A, Wiktorii Wilk II A, Natalii Pietras II A, Mateusza Czarneckiego I B oraz Jana Kołodzieja I B - którzy sumiennie wypełniali swoje obowiązki (dodajmy tylko, iż wszyscy są zawodnikami sekcji badmintona i znakomicie znają się na przepisach i zasadach gry).

Nasza szkoła (Zespół Szkół w Lipianach) wystawiła dwie reprezentacje - w składach: 

a) dziewcząt: Natalia Okraszewska II B, Julia Sielska II A oraz Julia Kuczyńska I B

b) chłopców: Łukasz Grzebieniek III B, Filip Łukowski II B oraz Jędrzej Rękawek I B

Dziewczęta rozpoczęły znakomicie od wygranych nad Gimnazjum nr 2 Stargard 3 : 0, Gimnazjum Łobez 3 :0 oraz Gimnazjum Kozielice 3 : 0. W meczu o pierwsze miejsce w grupie uległy nieznacznie, po zaciętej walce (jak się później okazało triumfatorkom turnieju) 2 : 3 Gimnazjum nr 1 w Szczecinku. W meczu o III miejsce zabrakło szczęścia oraz doświadczenia i ponownie nasze dziewczęta przegrały minimalnie 2 : 3 z zawodniczkami z Gwdy Wielkiej.

Ostateczna klasyfikacja Finału Wojewódzkiego w Badmintonie Drużynowym Dziewcząt w ramach gimnazjady:

Miejsce: Nazwa szkoły Imię i nazwisko zawodniczkek
I Gim. nr 1 Szczecinek Fiedorowicz Martyna, Kozioł Monika
II Gim. Góralice Saskowska Wiktoria, Witorzęć Weronika
III Gim. Gwda Wielka Hope Ola, Szczepańska Paulina
IV Gim. Lipiany Okraszewska Natalia, Kuczyńska Julia, Sielska Julia
V Gim. Choszczno Perzyńska Marta, Bodnar Weronika
VI Gim. Łobez Firsiof Aleksandra, Dąbro Katarzyna, Staniszewska Alicja
VII Gim. nr 4 Stargard Dudka Julia, Komisarczyk Zuzanna, Kutek Karolina
VIII Gim. Kozielice Cieślik Oliwia, Antoniewska Aleksandra
IX Gim. nr 2 Stargard Siry Kinga, Wawrzyniak Natalia, Wojtczak Amelia
X Gim. nr 1 Stargard Kościelniak Weronika, Pietruczuk Sandra, Zdziech Magda

 

Drużyna chłopców zagrała jak z nut. W ekspresowym tempie przebrnęła eliminacje wygrywając 3 : 0 z Gimnazjum nr 1 Stargard oraz 3 : 0 z Gimnazjum Kozielice. W meczu 1/8 finału pokonali kolejny zespół ze Stargardu: Gimnazjum nr 4 w stosunku 3 : 0. Po tych zwycięstwach nasza reprezentacja zapewniła sobie minimum 4 miejsce, awansując do grupy mistrzowskiej. W grupie tej znalazły się najlepsze szkoły z województwa, posiadające bogate doświadczenia i tradycje w szkoleniu zawodników w badmintonie.

W pierwszym meczu spotkaliśmy się z faworyzowanymi zawodnikami z Góralic. Oto jak wyglądał przebieg tego pojedynku:

singiel a) Filip Łukowski (Lipiany) - Jakub Gołaś (Góralice) 11:9 - 8:11 - 11:8 

singiel b) Łukasz Grzebieniek (Lipiany) - Bartosz Korycki (Góralice) 11:6 - 10:11 - 11:10 

debel: F. Łukowski/Ł. Grzebieniek (Lipiany) - J. Gołaś/B. Korycki (Góralice) 8:11 - 8:11

singiel c) Filip Łukowski (Lipiany) - Bartosz Korycki (Góralice) 11:7 - 11:8

Ostateczny wynik 3 : 1 dla Gimnazjum w Lipianach po bardzo dramatycznym i emocjonującym meczu stojącym na wysokim poziomie, a cichym bohaterem spotkania został Filip Łukowski, pokonując Bartosza Koryckiego 2:0.

Kolejny bój nasza reprezentacja stoczyła z Gimnazjum z Gwdy Wielkiej, które posiada niesamowitych zawodników - braci bliżniaków Karola i Łukasza Jesionas. Niestety w tym meczu musieliśmy uznać wyższość rywali przegrywając w stosunku 0:3.

Ostatni mecz z zawodnikami z Choszczna był decydujący - wygrana zapewniała naszej drużynie srebrny medal, przegrana (przy niekorzystnym wyniku Góralic z Gwdą W.) nawet 4. pozycję. Choszczno słynie z świetnie wyszkolonych zawodników i tak było tym razem. Mecze obfitowały w trudne technicznie zagrania. Szczęście i dobra dyspozycja dnia naszych zawodników sprawiła, że ten mecz rozstrzygneliśmy na naszą korzyść i zdobyliśmy wymarzony srebrny medal Finału Wojewódzkiego - tym razem do zwycięstwa poprowadził nasz zespół Łukasz Grzebieniek.

Wyniki meczu Lipiany - Choszczno:

singiel a) Łukasz Grzebieniek (Lipiany) - Filip Pluta (Choszczno) 11:5 - 11:2

singiel b) Filip Łukowski (Lipiany) - Filip Rakoczy (Choszczno) 8:11 - 8:11

debel) F. Łukowski/Ł. Grzebieniek (Lipiany) - F. Pluta/F. Rakoczy 11:8 - 11:6

singiel c) Łukasz Grzebieniek (Lipiany) - Filip Rakoczy (Choszczno) 11:2 - 11:5

Ostateczna klasyfikacja Finału Wojewódzkiego w Badmintonie Drużynowym Chłopców w ramach gimnazjady:   

Miejsce: Nazwa szkoły Imię i nazwisko zawodnika
I Gim. Gwda Wielka Jesionas Karol, Jesionas Łukasz, Skowron Mateusz
II Gim. Lipiany Grzebieniek Łukasz, Łukowski Filip, Rękawek Jędrzej
III Gim. Góralice Gołaś Jakub, Korycki Bartosz
IV Gim. Choszczno Pluta Filip, Rakoczy Filip
V Gim Łobez Kargul Oskar, Latocha Grzegorz, Leszczyński Kacper
VI Gim. Kozielice Fijałkowski Adrian, Gronkowski Wiktor
VII Gim. nr 1 Szczecinek Milczarek Szymon, Tkaczuk Jakub
VIII Gim. nr 4 Stargard Kantor Mateusz, Misiaszek Paweł, Nosal Krzysztof
IX Gim. nr 2 Barlinek Dzięcioł Dawid, Gubernat Mateusz
X Gim. nr 2 Stargard Cieślak Mateusz, Kacprzyk Wojtek, Pokrzywniak Bartek
XI Gim. nr 1 Stargard Pytko Jędrzej, Rybicki Kewin, Sagat Robert

 

Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy kolejnych sukcesów w następnych zawodach sportowych.

 

Załącznik:

Protokół spotkań w wersji .pdf